Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 16.12.2023

Strona główna » Aktualności » JARMARK BOŻONARODZENIOWY 16.12.2023

Na nieco ponad tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia serce Pilicy, czyli tutejszy rynek obległy tłumy przybywających na Jarmark Bożonarodzeniowy. Niektórzy przyjechali, by znaleźć prezenty dostępne na stoiskach wystawowych lub przybyli tylko spróbować tradycyjnej kuchni. Mieszkańcy Gminy oraz turyści odwiedzali znajdujące się wokół rynku stoiska z różnymi produktami - od ryb, regionalnych przysmaków, miodów, słodkich i słonych przekąsek, po witraże, rękodzieło oraz inne dekoracje świąteczne.

W tegorocznej odsłonie jarmarku pojawiła się również szopka z żywymi zwierzętami, która cieszyła oczy nie tylko małych odwiedzających, ale oczarowała także dorosłych. Zwierzaki chętnie pozowały do zdjęć i przyjmowały małe przekąski z marchewki oraz owoców, a ich opiekun
z przyjemnością dzielił się wiedzą dotyczącą hodowli i ciekawostkami na ich temat.

Jarmark rozpoczął się w porze popołudniowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik – gospodarz wydarzenia, powitał licznie zebrane osoby i podziękował zaangażowanym za trud włożony w organizację oraz w przygotowanie stoisk wystawowych. Przybyły na Jarmark ks. Andrzej Białek – Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy, odmówił modlitwę oraz skierował do wszystkich zebranych świąteczne życzenia. Ciepłe powitanie zostało skierowane także do wychowanków Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, którzy odwiedzili tegoroczny jarmark ze swoimi opiekunami.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 to efekt współpracy wielu organizacji działających na terenie Gminy Pilica. To zaangażowanie kobiet działających w Kołach Gospodyń Wiejskich, pracowników Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych w Pilicy oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. To również działanie lokalnych przedsiębiorców, pszczelarzy, twórców rękodzieła i producentów wyrobów rybnych, wędliniarskich, produktów dekoracyjnych oraz ogrodniczych, a także wsparcie sponsorów tego wydarzenia.

W trakcie jarmarku odbywały się również występy artystyczne. Przedświąteczne popołudnie rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Dzwono-Sierbowic, a swój repertuar do wspólnego kolędowania zaprezentowały:

- Schola Pilica z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy,

- Schola Effatha z Klasztoru OO. Franciszkanów w Biskupicach,

- Schola Aniołki z Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Dzwono-Sierbowicach.

Odwiedzający mieli również możliwość poruszać się przy rozgrzewających rytmach mikołajkowej zumby, którą poprowadziła Pani Beata Jabcoń. Najliczniejsze grono przybyłych przyciągnęły natomiast występy dzieci. Dumni rodzice i bliscy najmłodszych artystów, a także pozostali zebrani mogli obejrzeć debiuty sceniczne uczniów śpiewu, tańca oraz gry na instrumentach w ramach zajęć prowadzonych przez MGBP w Pilicy. Do grona solistów dołączyła również Pani Kateryna Bakalaczuk – opiekun zajęć wokalnych, która zaśpiewała dla zgromadzonych kolędę.

Kiedy na zewnątrz zapanowała już atmosfera kolorowych świateł rozbłyskujących pośród mroku, pilicki rynek odwiedził szczególny gość -  Święty Mikołaj. Dopasowując się do pogody, swoje renifery postanowił zamienić na konie, a sanie na bryczkę. Po powitaniu gromkimi brawami, Mikołaj dołączył do tłumu obdarowując zebranych słodkościami. Chętni mogli w tym czasie skorzystać z jego powozu podczas przejażdżki dookoła rynku, przez co dźwięk nastrojowych dzwoneczków mógł rozbrzmiewać w centrum Pilicy jeszcze dłużej.

W trakcie jarmarku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilicy na „Choinkową ozdobę świąteczną”. Komisji przewodniczyła Sekretarz Miasta i Gminy Pilica – Joanna Ślusarczyk, która odczytała werdykt i złożyła wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdeczne gratulacje, wręczając nagrody. W tym samym czasie w pilickim ratuszu z dala od gwaru jarmarku odbywały się warsztaty dekoracji świątecznych dla najmłodszych, gdzie chętni uczestnicy pod opieką rodziców i pracowników MGBP w Pilicy mogli własnoręcznie wykonać ozdoby.

Na zakończenie jarmarku głos zabrał Burmistrz, który jeszcze raz podziękował zebranym za uczestnictwo i przekazał życzenia na Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.
W swoim podsumowaniu życzył przede wszystkim zdrowia, obustronnej dobroci oraz spokojnego czasu spędzonego w gronie najbliższych.

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 1449 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2024-01-03 14:29:39

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy