Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

II Wieczór z Historią

Strona główna » Aktualności » II Wieczór z Historią

autor zdjęć: Renata Wyrodek

II Wieczór z Historią

W sobotę, 26 stycznia 2013 roku, dzięki pasjonatom  historii Jury mieszkańcy  Pilicy spotkali się na II Wieczorze z Historią.  Organizowane przez Towarzystwo Jurajskie wieczory, już zdobyły uznanie wśród lokalnej społeczności. Tym razem współgospodarzem spotkania byli ojcowie franciszkanie z pilickiego klasztoru. Mieszcząca się w podziemiach Kaplica p.w. św. Piotra i Pawła to miejsce stwarzające szczególną atmosferę do rozmów o tym co minęło.
 
Frekwencja dopisała a gospodarze, oferując gościom urozmaicone formy wykładów i częstując gorącymi napojami zapewnili ciepłą atmosferę spotkania.  W imieniu Towarzystwa Jurajskiego,  wszystkich przywitał i podziękował za przybycie Aleksander Kot, sekretarz tej Organizacji.  To jego prelekcja dotycząca pałacu w Pilicy w czasach Padniewskich i Zbaraskich zapoczątkowała rozmowy o historii Jury. W multimedialnej prezentacji Aleksander Kot pokazał przebudowy i rekonstrukcje pałacu i fortyfikacji prowadzone przez te dwa rody właścicieli.

W scenerii dawnej krypty grobowej, gdzie w przeszłości pochowano ciała kilkuset zakonników i świeckich, Maciej Świderski  społecznik, działacz PTTK i TMZZ wykładzie „Wielka wojna w Pilicy. Odkrywanie Śladów” przedstawił historię ekshumacji żołnierza Armii Austro-Węgierskiej, ekshumowanego z lasu Smoleń 27 września 2010 roku. Jak  mówił Świderski,  dzięki staraniom TMZZ i PTTK oraz wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta i Gminy Pilica, odnalezione szczątki kostne zostały pochowane na Cmentarzu Wojennym w Pilicy – Biskupicach. W bocznej nawie kaplicy p.w. św. Piotra i Pawła można było obejrzeć fragmenty umundurowania znalezione przy poległym. Uzupełnieniem wykładu Macieja Świderskiego było wystąpienie Piotra Ormana, Prezesa Zarządu Towarzystwa Jurajskiego, Dokonał on prezentacji munduru jednostki wojskowej w której, jak stwierdził, służył poległy żołnierz.

Ostatnim punktem programu II spotkań z Historią w Pilicy był wykład Michała Damela o skamieniałościach Jury Środkowej. Jak wyjaśnił prelegent; skamieniałości to zachowane w osadach szczątki i ślady bytności organizmów zasiedlających naszą planetę w minionych epokach geologicznych. Stan ten osiągalny jest podczas procesu fosylizacji, zależnego od rodzaju i właściwości środowiska, budowy szczątków organicznych oraz procesów później oddziałujących na warstwy skalne. Szczególnie ciekawym fragmentem wykładu była prezentacja skamieniałości keloweju regionu Włodowic. Mimo, że wykład Michała Damela miał charakter naukowy, to z pewnością jego tematyka godna jest szerszego zainteresowania.
Oprócz wysłuchania prelekcji goście mieli okazję do obejrzenia fotografii  i wzięcia do ręki eksponatów co było uzupełnieniem treści prezentowanych w referatach. Dodatkową, nieprzewidzianą „atrakcją” spotkania były ciemności które na kilka chwil zapanowały w klasztornych podziemiach. Na szczęście żadnych jęków i dzwonienia łańcuchów, pogrzebanych mnichów nie było słychać a światło znów po chwili rozbłysło.
Po takiej porcji wiedzy i emocji około osiemnastej spotkanie dobiegło końca a gospodarze zaprosili wszystkich na kolejne rozmowy o historii już w marcu. R. W.

czytano: 4255 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2013-02-06 13:38:36

Ostatnio dodane aktualności

Linki

  • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
  • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
  • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
  • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
  • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Samorząd Województwa Śląskiego
  • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

  • IMG-20201207-WA0006
  • IMG-20201207-WA0007
  • IMG-20201207-WA0005
  • IMG-20201207-WA0004
  • IMG-20201207-WA0003
  • IMG-20201207-WA0002
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy