Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Uczniowie pilickiego gimnazjum uczcili pamięć powstańców styczniowych.

Strona główna » Aktualności » Uczniowie pilickiego gimnazjum uczcili pamięć powstańców styczniowych.

We wtorek - 22.01.2013r. – uczniowie klas trzecich gimnazjum z Zespołu Szkół w Pilicy: Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum nr1 wraz z nauczycielami postanowili uczcić 150-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W tym celu udali się na tyły pilickiego pałacu, gdzie w dawnej fosie znajduje się kurhan powstańczy z 1863r. Uczniowie uroczystość rozpoczęli odśpiewaniem hymnu , a następnie przedstawili przygotowane przez siebie informacje: ogólnie o powstaniu (Adrian Jastrząb), o pani Zuzannie Czaplicowej – Piliczance bardzo mocno zaangażowanej w działalność powstańczą na szeroką skalę, lokalnej bohaterce ( Bartłomiej Rzeszowski), o udziale mieszkańców Pilicy w powstaniu i represjach, jakie dotknęły za to zaangażowanie nasze miasto (Kamila Tarchała).

Młodzież usłyszała również legendę o usypaniu kurhanu i prawdę z nim związaną. Po  wysłuchaniu swoich kolegów delegacja uczniów złożyła na kurhanie u stóp krzyża wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczne znicze oraz minutą ciszy młodzież uczciła pamięć tych mieszkańców Pilicy, którzy zginęli walcząc w oddziałach powstańczych i tych, którzy zmarli na zesłaniu na Syberii. Był to również hołd złożony wszystkim powstańcom, a zwłaszcza tym poległym bezimiennie. Bo nasz kurhan właśnie im jest poświęcony. W uroczystości uczestniczył starszy wizytator mgr Kazimierz Horbatowski. Dla naszych uczniów była to żywa lekcja historii, a szczególnie lokalnej, którą przygotowali nauczyciele Maria Lepiarczyk i Damian Uliniarz.

Powstanie Styczniowe bardzo znacznie zaważyło na losach Pilicy, pomimo iż nie toczyły się tu żadne walki powstańcze. Piliczanie bardzo czynnie włączyli się w nie – walczyli w oddziałach powstańczych w okolicach Skały, Olkusza czy Miechowa, kuli i dostarczali broń. Szczególnie na uwagę zasługują kobiety, które przygotowywały dla powstańców odzież, materiały opatrunkowe, lekarstwa, przenosiły rozkazy, leczyły rannych, utrzymywały kontakty z Rządem Narodowym. Zuzanna Czaplicowa wraz z 5-cioma córkami została zesłana na Syberię, gdzie zmarła. Annę Kobyłecką Rosjanie powiesili. Mężczyźni zginęli walcząc lub zostali zesłani na Syberię. Za ten okazany patriotyzm mieszkańców Pilica straciła prawa miejskie na ponad sto lat, represje dotknęły także tutejszy klasztor OO Reformatów.

źródło: Zespół Szkół w Pilicy: Szkoła Podstawowa Nr 1 i Gimnazjum Nr 1

czytano: 2659 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2013-01-23 11:54:53

Ostatnio dodane aktualności

Linki

  • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
  • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
  • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
  • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
  • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Samorząd Województwa Śląskiego
  • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

  • IMG-20201207-WA0006
  • IMG-20201207-WA0007
  • IMG-20201207-WA0005
  • IMG-20201207-WA0004
  • IMG-20201207-WA0003
  • IMG-20201207-WA0002
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy