Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

DOŻYNKI GMINNE – PILICA 2019

Strona główna » Aktualności » DOŻYNKI GMINNE – PILICA 2019

W dniu 25 sierpnia 2019 r. w Pilicy odbyły się Dożynki Gminne, będące wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony, a także wspaniałą okazją do przypomnienia miejscowych tradycji.

Na wspólne świętowanie do Pilicy przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy m.in. placówek oświatowych, instytucji i organizacji funkcjonujących na terenie województwa śląskiego, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich i Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, pilickiego Koła Pszczelarzy, Koła Łowieckiego Hubert z Pilicy, a także mieszkańcy gminy oraz przyjezdni goście.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi ks. kanonik Jarosław Wolski w asyście proboszcza parafii w Pilicy ks. Jarosława Szlenzaka oraz o. gwardiana Klasztoru OO. Franciszkanów w Biskupicach Błażeja Sówki. Homilię wygłosił wikariusz tutejszej parafii ks. Mirosław Pasek. Na zakończenie mszy św. poświęcono przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich wieńce dożynkowe wraz z koszami wypełnionymi plonami.

Następnie uczestnicy uroczystości utworzyli korowód, który przemaszerował ulicami miasta nad pilicki Zalew. Orszak poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice, poczty sztandarowe oraz bryczka konna wioząca Starostów dożynek – Ewelinę Piedo z Szyc i Adama Pokwiczała ze Sławniowa. W pochodzie wzięły udział również delegacje siedemnastu Kół Gospodyń Wiejskich, które podczas przemarszu prezentowały mieszkańcom własnoręcznie wykonanie wieńce i barwnie ozdobione kosze z tegorocznymi zbiorami.

Część oficjalną wydarzenia otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik wraz z Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Barbarą Przybylik. Po powitaniu gości nastąpił moment przekazania chleba przez Starostów na ręce Włodarza naszej Gminy. Burmistrz wyraził wdzięczność za ciężką rolniczą pracę, życząc, aby w żadnym domu rodzinnym nigdy chleba nie zabrakło. Zgodnie z tradycją uroczystości dożynkowych, wszyscy obecni zostali poczęstowani chlebem w symbolicznym geście pojednania przez Gospodarza Gminy oraz panie z KGW.

Po przemówieniach gości nadszedł czas na uhonorowanie rolników. Odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Burmistrza MiG Pilica otrzymali: Jacek Kijas z Biskupic, Jacek Szota z Kleszczowej, Andrzej Gębala z Dobrej, Grzegorz Graboś z Siadczy, Andrzej Czech z Podleśnej, Adam Pokwiczał ze Sławniowa, Adam Szczerba z Wierzbicy, Zbigniew Nowak z Wierbki, Rafał Roch z Cisowej, Ryszard Żak z Kocikowej, Janusz Dryka z Solcy oraz Paweł Cecugowicz z Kidowa. Medale wręczyła Poseł RP Ewa Malik wraz z Włodarzem naszej Gminy.

Na zakończenie części oficjalnej nastąpiło złożenie wieńców i koszy przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie za pracę włożoną w przygotowanie symbolicznych darów wdzięczności za zbiory odebrały z rąk Gospodarza Gminy równorzędne nagrody rzeczowe.

Część artystyczną otworzył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Dzwono-Sierbowice na czele z kapelmistrzem Karolem Skórą. Następnie nadszedł czas na największe przeboje gwiazd wieczoru: Mariusza Kalagi z zespołem oraz znanego już kilku pokoleniom słuchaczy Zespołu Czerwone Gitary. Ostatnim punktem wydarzenia była zabawa taneczna.

Tegorocznym Dożynkom Gminnym towarzyszyły, m.in. dekoracje przygotowane przez Koła Gospodyń, Koło Pszczelarskie, prezentacja instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, mała gastronomia, a także atrakcje dla dzieci.

poprzednia strona |1|2|3| z   12 następna|ostatnia

czytano: 9229 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2019-08-30 19:32:08

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy