Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

III KONCERT NOWOROCZNY Z UDZIAŁEM „KOLĘDNIKÓW Z ŻYTOMIERZA” I „KAPELI JANICEK”

Strona główna » Aktualności » III KONCERT NOWOROCZNY Z UDZIAŁEM „KOLĘDNIKÓW Z ŻYTOMIERZA” I „KAPELI JANICEK”

W dniu 11 stycznia 2018 r. do Pilicy przybyli Polacy, mieszkający od pokoleń na ukraińskiej Żytomierszczyźnie, aby wziąć udział w „III Koncercie Noworocznym” organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Pilicy.

Muzycy tworzący projekt pn „Kolędnicy z Żytomierza”, działający na co dzień w Stowarzyszeniu Polaków w Żytomierzu na Ukrainie już po raz kolejny odwiedzili Polskę. Dzięki podpisanemu przez władze województwa śląskiego „Porozumieniu o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków z Żytomierską Obwodową Administracją Państwową” kontynuowane jest wsparcie Polaków skupionych wokół Obwodu Żytomirskiego.

Koordynatorem wyjazdu z ramienia Urzędu Marszałkowskiego była Agata Żak. Goście, na czele z Prezes Stowarzyszenia Panią Wiktorią Laskowską-Szczur oraz Przewodniczącą Brusiłowskiego Regionu Niną Rafalską, zostali powitani przez gospodarza gminy  Artura Janosika wraz z Sekretarz UMiG Pilica Anną Kulczak w Sali Narad Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy Pilica.

Burmistrz przedstawił wszystkim obecnym na spotkaniu charakterystykę naszej gminy, zabytki, walory turystyczne i krajoznawcze, jak i dane statystyczne odnoszące się m.in. do ludności oraz działalność gospodarczej. Po poczęstunku i wspólnej wymianie poglądów wszyscy udali się w drogę do Kidowa, aby tam odwiedzić kościół pw. Św. Mikołaja b. w.

Ksiądz proboszcz Zbigniew Grzesiński serdecznie powitał pielgrzymów z Ukrainy, którzy przybyli przed ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej słynący z wielu łask. Po przedstawieniu przez księdza Grzesińskiego rysu historycznego parafii, jak i kościoła, Przewodnicząca Rady MiG Pilica Barbara Przybylik wraz z przedstawicielkami KGW Kidów przekazała na ręce pątników obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej wraz z drobnymi upominkami. „Kolędnicy z Żytomierza” w podzięce za miłe przyjęcie zaśpiewali jedną z polskich kolęd. Na zakończenie wizyty ksiądz proboszcz zaprosił gości również na plebanię, aby zaprezentować swoją imponującą kolekcję militariów – hełmów i czapek wojskowych.

Następnie członkowie Stowarzyszenia na zaproszenie Dyrektor Alicji Baran udali się do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dzwono-Sierbowicach, gdzie zorganizowano warsztaty z przedstawicielami Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Dzwono-Sierbowice. Zajęcia poprowadził kapelmistrz Karol Skóra.

Po powrocie do Pilicy „Kolędnicy z Żytomierza” rozpoczęli przygotowania do występu podczas „III Koncertu Noworocznego” orgaznizowanego corocznie pod patronatem Burmistrza MiG Pilica Arturem Janosikiem w Sali Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

Podczas koncertu wykonywano polskie i ukraińskie utwory świąteczne, a także pieśni ludowe. Nie zabrakło również tradycyjnych tańców ukraińskich. W rolę prowadzącej wcieliła się Prezes Stowarzyszenia Polaków w Żytomierzu na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

„Kolędnicy z Żytomierza” nie byli jednymi gwiazdami tego wyjątkowego wieczoru. W radosny nastrój publiczność wprowadził występ „Kapeli Folkowej Janicek”, która wykonała kolędy, pastorałki i inne utwory na góralską nutę.

Po zakończeniu występów głos zabrał Burmistrz Artur Janosik wyrażając głębokie uznanie dla Zarządu i członków Stowarzyszenia za dotychczasową współpracę oraz chęć jej kontynuacji w przyszłości. Jako wyraz wdzięczności za uświetnienie swą obecnością „III Koncertu Noworocznego” na ręce przedstawicieli zespołów zostały wręczone uroczyste podziękowania oraz bukiety kwiatów.

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 3435 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2018-01-15 14:50:39

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • DSC_0081
 • DSC_0080
 • DSC_0077
 • DSC_0121_1
 • DSC_0119
 • DSC_0113
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy