Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Narodowe Czytanie „Wesela” w Pilicy 2 września 2017

Strona główna » Aktualności » Narodowe Czytanie „Wesela” w Pilicy 2 września 2017

W Pilicy od 4 lat Narodowe Czytanie, odbywające się pod patronatem prezydenta RP, organizują wspólnie: Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy i Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy. W tym roku czytano ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

I tak oto 2 września 2017r. aula liceum na jedno popołudnie zmieniła się w bronowicką chatę, w której bawili się goście Państwa Młodych. Przez scenę przewinęło się przeszło 30 osób: eleganckich, inteligenckich mieszkańców Krakowa, nonszalanckich artystów, chłopów w barwnych strojach krakowskich oraz zjaw przybierających kształt postaci historycznych.

Tradycją pilickiego ,,Narodowego Czytania" jest to, że występują w nim prócz uczniów liceum - nauczyciele, pracownicy biblioteki, emeryci oraz mieszkańcy gminy.

Scenografia stanowiła tylko tło dla osób, które czytały dramat. To tekst Wyspiańskiego był najważniejszy i interesująco odczytany. Jego fragmenty zostały tak ułożone, by oddawały strukturę dzieła i w logiczny sposób prowadziły do wyrazistego finału - chocholego tańca. Jego somnambuliczny charakter został świetnie oddany przez uczestników przedstawienia. Widzowie w problematykę dramatu zostali wprowadzeni przez krótkie komentarze narratora.

Publiczność dopisała - czujnie wsłuchiwała się w słowa padające ze sceny, żywo reagowała a to śmiechem, a to brawami, a to skupioną uwagą. Urząd Miasta i Gminy Pilica reprezentowała pani sekretarz Anna Kulczak, która przywitała zebranych, czytając list z Kancelarii Prezydenta RP. Wśród widzów gościliśmy panią Marię Milejską – członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, która przeczytała fragment didaskaliów. Z kolei pani Róża Kończyk- Radna Powiatu własnym wierszem skomentowała dramat. Tradycyjnie dr Józef Słaboń wyróżnił osobistym prezentem wybranego przez siebie uczestnika ,,Narodowego Czytania" .

Wydarzeniu towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. wystawa strojów ludowych czy występ pań z Kół Gospodyń Gminy Pilica. Można było również ostemplować swoje egzemplarze okolicznościową pieczęcią upamiętniającą Narodowe Czytanie 2017. Oryginalna scenografia z chochołem w tle oraz swojskie przysmaki, którymi byli częstowani widzowie, przybliżały uczestnikom klimat bronowickiego wesela.

Wspólne czytanie ,,Wesela" Wyspiańskiego uświadomiło nam, jak ważny jest to tekst dla budowania tożsamości narodowej.

Iwona Kuraś

 

czytano: 1019 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2017-09-06 15:51:34

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • DSC_0081
 • DSC_0080
 • DSC_0077
 • DSC_0121_1
 • DSC_0119
 • DSC_0113
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy