Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Gminne obchody 95-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej

Strona główna » Aktualności » Gminne obchody 95-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej

„Siła z tradycji, energia z działania” – tak brzmi tegoroczne hasło przewodnie Związku Młodzieży Wiejskiej, organizacji która swoją działalność rozpoczęła w 1928 roku i po dziś dzień działa na terenie naszego kraju, by dbać o rozwój polskiej wsi i jej mieszkańców. Organizacja od lat kieruje się wartościami równości, braterstwa i tolerancji, a w swojej historii współtworzyła Bataliony Chłopskie – drugą co do wielkości, po Armii Krajowej, konspiracyjną formację zbrojną, walczącą w trakcie II wojny światowej o niepodległość narodu polskiego. Współcześnie związek aktywnie działa na terenie 12. województw, wspierając młodych ludzi w podnoszeniu poziomu ich wiedzy i umiejętności, organizując kolonie, szkolenia i wyjazdy edukacyjne. Organizacja jest członkiem Europejskiej Rady Młodych Rolników oraz Europejskiej Organizacji Klubów 4H, a od 2021 roku jest także organem doradczym Prezydenta RP, uczestnicząc w obradach Rady ds. Młodzieży. Koła ZMW aktywnie działają na rzecz swoich „małych ojczyzn”, biorą udział w lokalnych wydarzeniach i uroczystościach, organizują szkolenia, kursy i zawody sportowe, czy wspierają w akcjach charytatywnych.

Również na terenie gminy Pilica Związek Młodzieży Wiejskiej ma swoich aktywnie działających członków, tworzących kilkanaście kół, które zrzeszają blisko 300 młodych ludzi. Członkowie biorą udział w gminnych uroczystościach kulturalnych i patriotycznych, przygotowują stoiska podczas gminnych Dożynek, organizują charytatywne zbiórki zabawek, a także są wolontariuszami podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku angażują się także w przygotowania wojewódzkich eliminacji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowanej przez ZMW.

Rok 2023 jest dla Związku Młodzieży Wiejskiej rokiem jubileuszowym. 95 lat wspaniałej historii tej organizacji to powód do świętowania i pokazania, że związek pomimo upływu lat, nadal prężnie działa i ciągle się rozwija. Z tego powodu Zarząd Gminny ZMW w Pilicy zorganizował gminne obchody Jubileuszu 95-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej, które odbyły się w sobotnie popołudnie, 19. sierpnia 2023 r. na placu przy Remizie OSP Szyce. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pilica, Artura Janosika.

Uroczystość otworzyli i prowadzili I Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego ZMW Wojciech Siejka wraz z Przewodniczącym Zarządu Gminnego ZMW w Pilicy Dariuszem Czechem, którzy przywitali zaproszonych gości. W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik, Radny Powiatu Zawierciańskiego Krzysztof Wrona, Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy w Pilicy Wojciech Gamrot oraz Tomasz Karpała, Sekretarz Miasta i Gminy Pilica Joanna Ślusarczyk, Sołtys sołectwa Szyce a zarazem Przewodnicząca KGW Szyce Marta Kasprzak-Świderska, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Czech, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Pilicy Barbara Wrona, p.o.  Dyrektora Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych w Pilicy Katarzyna Słowik, Kierownik Referatu Promocji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy Aleksandra Lis. Uroczyste obchody jubileuszu w gminie Pilica uświetniły swoją obecnością władze krajowe Związku Młodzieży Wiejskiej na czele z Prezesem Zarządu Krajowego ZMW Adamem Nowakiem wraz z Wiceprzewodniczącą Niną Sapą i Przewodniczącym Rady Krajowej ZMW Łukaszem Krzysztofikiem, a także członkami ZMW z terenu województwa śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz łódzkiego.

Po odśpiewaniu hymnu Związku Młodzieży Wiejskiej „Do niebieskich pował” i przedstawieniu historii organizacji oraz aktualnych działań, Prezes Zarządu Krajowego wręczył odznaczenia organizacyjne, Krzyż Honorowy „Za Zasługi dla ZMW”, Złote i Srebrne Oznaki Honorowe oraz okazjonalne przypinki dla najbardziej aktywnych członków ZMW z terenu gminy Pilica.

Następnie głos zabrał gospodarz miejsca, Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik, który niegdyś przyczynił się do reaktywacji Związku Młodzieży Wiejskiej na terenie gminy Pilica, a dziś jako Honorowy Członek niezmiennie wspiera organizację. Pogratulował władzom związku wspaniałych działań na rzecz rozwoju polskiej wsi i młodzieży. Złożył także gratulacje za przygotowanie gminnych obchodów Jubileuszu 95-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej wręczając wraz z przybyłymi Wiceprzewodniczącymi Rady Miasta i Gminny w Pilicy na ręce Przewodniczącego Zarządu Gminnego ZMW w Pilicy Dariusza Czecha pamiątkowy drewniany ryngraf. Spośród przybyłych gości głos zabrali także Prezes Zarządu Krajowego ZMW Adam Nowak oraz Radny Powiatu Zawierciańskiego Krzysztof Wrona.

Wydarzenie uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” wraz z grupą „Małe Zawiercie”. Podczas uroczystych obchodów nie zabrakło wielu atrakcji takich jak dmuchańce, gastronomii, fotobudki 360o, wyrzutów kolorów holi, a całość została zwieńczona zabawą taneczną prowadzoną przez DJ-a. Znakomity odbiór wydarzenia i licznie zgromadzona młodzież pokazują, że Związek Młodzieży Wiejskiej na terenie gminy Pilica jest silną organizacją, która może być przykładem dla innych, jak zachowywać kulturę i tradycję pokoleń oraz angażować się w życie i dbać o rozwój swoich „małych ojczyzn”.

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 2707 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2023-08-29 12:17:51

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy