Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

104. Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Strona główna » Aktualności » 104. Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Jak głosiła ustawa z dnia 23 kwietnia 1937 roku- „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”, dlatego już po raz 104. obchodziliśmy gminne obchody tego wyjątkowego dla Polaków święta.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez ks. Andrzeja Białka, Proboszcza Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele samorządu na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Pilica Arturem Janosikiem, Przewodnicząca Rady MiG Pilica Barbara Przybylik wraz z radnymi, jak również samorządowcy szczebla powiatowego, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Pilicy, delegacje jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawicielki Zarządu Gminnego Kół Gospodyń Wiejskich, przedszkolaki, uczniowie, przedstawiciele placówek oświatowych i organizacji oraz mieszkańcy gminy.

Część artystyczną obchodów tegorocznego Święta Niepodległości rozpoczął występ przedszkolaków z Pilicy. Dzieci zaprezentowały program słowno-muzyczny pn. „Przedszkolaki dla Niepodległości” przygotowany pod opieką Pani Renaty Gajdy. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pilicy przedstawili program artystyczny przygotowany pod opieką Pani Marii Lepiarczyk, który przybliżył zgromadzonym krótką historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po Mszy Świętej, zgodnie z tradycją, uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta pod Krzyż Niepodległości, aby złożyć hołd bohaterom walczącym o wolność Polski. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta przy OSP Przychody pod kierownictwem kapelmistrza Tomasza Zawadzkiego.

Po przybyciu na miejsce i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, ks. Wikariusz Mirosław Pasek odmówił modlitwę w intencji poległych w walkach o wolność naszego kraju. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik, który powitał zgromadzonych. W swoim przemówieniu podkreślił wagę Święta Niepodległości. Burmistrz przekazał wyrazy wdzięczności za przybycie biorącym udział w uroczystości pocztom sztandarowym, straży, policji, orkiestrze, mieszkańcom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży z placówek oświatowych za włączenie się w organizację gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Ostatnią częścią obchodów rocznicowych było złożenie kwiatów pod Krzyżem Niepodległości przez delegacje, na czele z przedstawicielami samorządu gminy, jako wyraz wdzięczności za wszystkie walki wyzwoleńcze. Po odśpiewaniu „Roty” pododdziały Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi odmaszerowały z miejsca wydarzenia przy dźwiękach uroczystego marszu.

pierwsza|poprzednia|3| z   3 następna strona

czytano: 1947 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2022-11-25 11:56:49

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy