Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Rajd Śląska 2022

Strona główna » Aktualności » Rajd Śląska 2022

Dłuższa trasa i nowe oesy w Rajdzie Śląska

Trzy dni rywalizacji, widowiskowe ściganie w centrum Katowic i pod Stadionem Śląskim, 11 oesów, w tym trzy zupełnie nowe próby na północy województwa śląskiego – poznaliśmy pierwsze szczegóły tegorocznego Rajdu Śląska (9-11 września).

Rajd Śląska, największa w regionie impreza motoryzacyjna, już od swojej pierwszej edycji w 2017 roku nieprzerwanie jest rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju. Od sezonu 2018 do grona uczestników Rajdu Śląska dołączyli zawodnicy z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli czempionatu dla załóg w samochodach sprzed 30, 40, a nawet 50 i więcej lat. Od 2019 roku zawody odbywają się pod honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Również w 2019 roku Rajd Śląska włączono do szerokiego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy, a nie dwa dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe oesy, zlokalizowane w północnej części województwa.

WIECZORNE ŚCIGANIE W KATOWICACH

Zawody rozpoczną się w piątkowe (9 września) popołudnie, w samym centrum Katowic. To właśnie tu, na niedawno wyremontowanej ulicy Dworcowej będzie można zobaczyć wszystkie rajdówki i załogi podczas ceremonii startu. Następnie zawodnicy udadzą się na otwierający rywalizację prolog, czyli odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic. Ściganie na trasie o długości 1,5 km to niejedyna atrakcja, na jaką mogą liczyć kibice. Organizatorzy planują urozmaicić wieczór przejazdami pokazowymi. W stolicy województwa będzie można zobaczyć w akcji m.in. bolid z legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Najszybsze załogi oesu w Katowicach otrzymają specjalne puchary.

Sobota, 10 września to ściganie na południu województwa Śląskiego. Trzon harmonogramu drugiego dnia imprezy to trzy odcinki specjalne wytyczone w powiatach bielskim i cieszyńskim, a także w Jastrzębiu-Zdroju. Trzy wspomniane próby będą pokonywane dwukrotnie, a pomiędzy pętlami zawodnicy odwiedzą park serwisowy w bazie rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tam też kibiców i uczestników czeka ostatni, niezwykle widowiskowy akcent sobotniego etapu – Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli rywalizacja na 1,5-kilometrowym odcinku specjalnym wytyczonym na błoniach Stadionu Śląskiego.

FINAŁOWY ETAP BEZ SERWISU

W niedzielę, 11 września załogi będą się ścigać na urozmaiconych odcinkach specjalnych wytyczonych w północno-wschodniej części województwa śląskiego. Są to zupełnie nowe próby, niewykorzystywane nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Zawodników czekają zarówno wąskie i kręte partie, jak również szersze i szybsze oraz widowiskowy przejazd przez wodny przełom, zwany w rajdowym żargonie watersplashem. Drugi etap jest nieco krótszy niż sobotni, ale w niedzielę, w razie awarii, zawodnicy będą zdani wyłącznie na siebie, ponieważ między odcinkami specjalnymi nie zaplanowano przerwy serwisowej na Stadionie Śląskim.

Na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska kibice będą mogli zobaczyć nie tylko współczesne, warte około miliona złotych rajdówki, lecz także rajdowe legendy sprzed lat takie, jak Audi Quattro czy Ford Sierra RS Cosworth. Takie samochody pojawią się na Śląsku, ponieważ zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ (mistrzostwa strefy Europy Centralnej).

NIE TYLKO MISTRZOSTWA POLSKI

Rajd Śląska jest kontynuacją udanych i bardzo dobrze ocenianych edycji Rajdu Mikołowskiego oraz Rajdu Mikołowsko-Żorskiego, czyli imprez w randze rajdu okręgowego, rozgrywanego w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Również w tym roku uczestnicy RSMŚl, będą częścią tego wydarzenia. Dołączą do nich też zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Mistrzostwach Południa - nowym cyklu rajdów okręgowych. Zgodnie z regulaminem, załogi zgłoszone do rundy mistrzostw Śląska i RMP rozpoczną rywalizację w piątek, a zakończą w sobotę.

Rajd Śląska 2022 zwieńczy ceremonia wręczenia pucharów, w niedzielny wieczór na Stadionie Śląskim. O tym, kto wygra zdecyduje suma czasów z 11 odcinków specjalnych o długości ponad 110 km.

Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa.

Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie.

 

czytano: 626 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2022-08-08 07:51:03

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy