Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Wycieczka do Ziemi Kłodzkiej

Strona główna » Aktualności » Wycieczka do Ziemi Kłodzkiej

W słoneczny poranek 16 maja uczniowie klasy Ia i Ib Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy wyruszyli na pierwszą pocovidową, kilkudniową wycieczkę. Mimo że punktem docelowym wyprawy była Kudowa –Zdrój, przygoda rozpoczęła się od zwiedzania stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia.

Uczniowie wraz z opiekunami przemierzyli Ostrów Tumski, który jako najstarsza część miasta kryje wiele wyjątkowych zabytków. Podziwiali Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Idziego oraz Katedrę św. Marii Magdaleny. Licealiści przeszli również Mostem Tumskim, zwanym mostem zakochanych… i odwiedzili jedną z najstarszych starówek w Polsce a zarazem najpopularniejszą atrakcję miasta – rynek we Wrocławiu.

Drugi dzień wycieczki powitał uczniów strugami deszczu i iście ponurą aurą. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych humory wszystkim dopisywały. Tuż po śniadaniu rozpoczęła się wyprawa w góry. Park Narodowy Gór Stołowych zachwycił wszystkich uczestników wycieczki swoim pięknem, a malowniczy labirynt w Błędnych Skałach przysporzył wiele radości. Szczęśliwie wszystkim udało się pokonać wąskie szczeliny i zawiłe korytarze kamiennej pułapki. Najważniejszym punktem programu był jednak Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wyjście na wysokość 919 m. n. p. m. w tak trudnych warunkach okazało się być nie lada wyzwaniem. Wieczorem wszyscy wyruszyli na zwiedzanie Kudowy- Zdroju. Był malowniczy Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych oraz kilka zdjęć na pamiątkę.

Ostatni dzień wycieczki miał również bogaty program. Rześkim porankiem uczniowie zdecydowali się odwiedzić mrożące krew w żyłach miejsce – Kaplicę Czaszek w Czermnej. Jedna z czterech takich kaplic w Europie, skrywa w swoim wnętrzu ponad trzydzieści tysięcy szczątków ludzi różnych narodowości. Na popołudnie zaplanowane były odwiedziny nieczynnej już kopalni złota w Złotym Stoku. Zachwycającymi okazały się być spotkania z duchem Gertrudy, gnomami, św. Krzysztofem oraz produkującym arszenik alchemikiem. Po zejściu 98 schodami w dół do wodospadu i przejeździe kolejką podziemną, uczniowie szczęśliwie powrócili na powierzchnię. Kopalnia okazała się być wyjątkowo interesującym miejscem dla licealistów. To były intensywne, pełne wrażeń trzy dni, które na długo pozostaną w pamięci uczniów liceum w Pilicy.

Anna Kijas

 

czytano: 579 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2022-06-21 10:08:10

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy