Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Bo zaczytana Polska, to świadomi obywatele…

Strona główna » Aktualności » Bo zaczytana Polska, to świadomi obywatele…

Z  inicjatywy pomysłodawców, przy aprobacie i dopingu ze strony dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pilicy, w roku szkolnym 2020/21 zrealizowano program edukacyjny PoczytajMy. Jego celem  przede wszystkim miało być wspieranie czytelnictwa – efektem „ubocznym” (a nie ukrywamy, że dla nas pedagogów nadrzędnym), stało się oderwanie uczniów od ekranów monitora, zaangażowanie ich w piękną inicjatywę, realizację projektu, dodatkowe aktywności, twórczą organizację czasu wolnego, stworzenia pola do rozmów, dyskusji, dodatkowych spotkań, udziału w webinarach, poznawanie ludzi...

Utworzony początkowo na potrzeby programu klub czytelniczy liczył zaledwie 5 członków – nie łatwo było stworzyć miejsce wspólnych spotkań (początkowo online ze względu pandemii), dostosować godziny – nie powstrzymało nas to jednak. Nasze działania zaowocowały 6 spotkaniami czytelniczymi w klasach 1 – 3, które postanowiliśmy połączyć z realizacją zagadnień Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Niestety trudny czas pandemii zamknął nas na kolejne tygodnie w domach, dlatego tak ważne wydawało się nam przekazanie wracającym do szkoły uczniom energii, pozytywnego myślenia, radości, wsparcia, dobrego przykładu od starszych kolegów, którzy jako członkowie klubu czytali i zarażali miłością do książek  i świata fantazji. Morały płynące z przedstawianych utworów – bajek, pokazały swą aktualność mimo upływu lat…         

Realizacja programu to nie tylko czytanie, to wspólna zabawa, rysowanie i tworzenie, tańczenie na balu, śpiew, przełamywanie barier, mówienie o marzeniach – to nauka tego, w co warto wyposażyć naszych młodych obywateli… Uczestnicy klubu czytelniczego w nietuzinkowy sposób starali się pokazać młodszym kolegom i koleżankom jak wciągające może być czytanie.

 

Zapraszamy do krótkiej fotograficznej relacji z odbytych spotkań czytelniczych :)

 

Klasa 1 a wzięła udział w zabawie przy bajce o Królewnie Śnieżce. Dzieci w zabawnych czapach krasnoludków poznały znoje ciężkiej pracy w kopalni oraz znaczenie poiwiedzenia „bez pracy, nie ma kołaczy”. Wspólna zabawa przy wydobywaniu diamentów, zadania stawiane grupie rozkicanych krasnali – wszystko to obfitowało w gromki śmiech i dobrą zabawę. Najważniejszą lekcją było jednak to, by nie ufać obcym – nawet, jeśli wyglądają niewinnie, czy niepozornie.

Klasy 1b i 3b – bawiły się z klubem przy bajce „O rybaku i złotej rybce”. Uczniowie po złapaniu swojej własnej rybki (nie było to łatwą sztuką – wędka zawierała magnez a rybka maleńkie, metalowe oczko), mieli okazję przełamania nieśmiałości i powiedzenia o swoich marzeniach. Samych organizatorów zabawy poruszyło, jak wielu z nich w tak młodym wieku, pokusiło się o marzenia związane ze zdrowiem czy szczęściem swych rodzin, pojawiły się również marzenia o zakończeniu pandemii, były również te dziecięce…o zabawki, kolekcje czy smakołyki.

Klasa 2 a – po wysłuchaniu bajki „Jaś i Małgosia” doskonaliła pracę w grupach, podczas tworzenia domku Baby Jagi. Samodzielne ozdabianie, umiejętność współpracy i pomysłowość uczniów nagrodzone zostały piernikami od samej właściecielki domku J. Ostrzegła ona jednak dzieci, aby nie brać łakoci – nawet tych ulubionych od osób nieznajomych.

Klasa 2 b bawiła się na balu – baśnią, która nas do tego przygotowała był „Kopciuszek”. Po wysłuchaniu, każdy z uczniów przygotował swoją własną koronę (dla króla) lub diadem (dla księżniczki) ozdabiając je według własnego uznania. Następnie orszak królewien i książąt ruszył na bal…gdzie wszyscy poznali starożytny taniec i mieli okazję go zatańczyć – wzbudzało to wiele emocji, śmiechu i dobrej zabawy. To była cenna lekcja…nie…nie tańca J uczniowie przyznali, że najważniejszym jest pozostawanie sobą, dobrym człowiekiem szanującym innych ludzi nawet wtedy, gdy oni nie do końca są dla nas dobrzy…nawiązano też do tolerancji i traktowania innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Klasa 3 a – jako jedyna wzięła udział w spotkaniu czytelniczym w sposób zdalny – decyzja taka zapadła, gdy jeszcze nie wiedzieliśmy kiedy uda nam się wrócić do szkoły. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie bajkę „Czerwony Kapturek” i stworzyć piękne ilustrowane prace do niej. Omówione zostały niebezpieczeństwa jakie mogą towarzyszyć samotnym wyprawom a także kwestie odpowiedzialności.

Dziękujemy wszystkim uczniom klas 1 – 3, a także naszym uczestnikom klubu – bez Was nie udałoby się zrealizować tak wspaniałych spotkań czytelniczych.

Wisienką na torcie naszego programu, będzie akcja czytelnicza, zorganizowana przy udziale wspaniałych osób. Przybliżymy Państwu i uczniom legendy polskie i te lokalne – więcej niebawem, póki co szaaa…cicho szaaa

Opiekunowie programu:

Dorota Danielczyk i Grażyna Brodzińska

czytano: 555 razy

źródło: zspilica.edu.pl

data dodania: 2021-06-08 21:23:28

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy