Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Ankieta - Jak chcesz płacić za śmieci

Strona główna » Aktualności » Ankieta - Jak chcesz płacić za śmieci

Jak chcesz płacić za śmieci?


Rewolucyjne rozwiązania wprowadziła zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rządowe zmiany nałożyły na samorządy nowe obowiązki, które wywrócą do góry nogami obowiązujące dotychczas zasady.

Najpóźniej do 1 lipca 2013 roku właściciele każdej zamieszkałej nieruchomości będą zobowiązani wpłacać bezpośrednio do Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy opłaty za odbieranie i zagospodarowanie wytworzonych na jego terenie odpadów komunalnych – czyli śmieci. Do tej pory umowę na wywóz odpadów podpisywał właściciel nieruchomości, domu czy też mieszkania z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie na odbiór nieczystości.

Zaproponowana przez Rząd, uchwalona przez Parlament i podpisana przez Prezydenta RP ustawa burzy dotychczasowy porządek i wprowadza w życie całkowicie nowy system gospodarki odpadami. W oparciu o nowe przepisy nasze śmieci będzie odbierał przedsiębiorca, który wygra przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta i Gminy. I to właśnie na Urzędy Miast i Gmin spadnie obowiązek pobierania opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Zebrane przez  Gminy od mieszkańców opłaty będą mogły – zgodnie z ustawą – być przeznaczone tylko i wyłącznie na odbieranie śmieci i wszystko to, co jest związane z dalszym ich przetwarzaniem. Urzędnicy nie będą mogli (nawet w drobnej części) zebranych od mieszkańców pieniędzy przeznaczyć na inne potrzeby, takie jak: budowa dróg, chodników czy placów zabaw. Z zebranych opłat gmina pokryje wyłącznie koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami – tak mówi nowe prawo.

Wdrożenie nowych rozwiązań wymaga od Rady  Miasta i Gminy podjęcia szeregu uchwał. Sprawa jest na tyle poważna i wprowadza tak daleko idące zmiany, że trudno wcielać je w życie, bez udziału mieszkańców naszej gminy. Dlatego przeprowadzona ankieta  pozwoli  by zdecydowana część mieszkańców gminy Pilica mogła swobodnie wypowiedzieć się w kwestii sposobu naliczania opłaty za śmieci.

Zmieniona ustawa daje do wyboru kilka metod naliczania opłaty, w związku z czym radni pytają mieszkańców o wyrażenie opinii i wskazanie najbardziej właściwej.

Pierwsza: Naliczanie opłaty będzie dokonywane na podstawie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Druga: Opłata naliczana będzie na podstawie zużytej wody z danej nieruchomości.

Trzecia metoda mówi o naliczaniu opłaty na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego.

Ustawa przewiduje również czwartą możliwość: ustalenie opłaty „ryczałtowej” od gospodarstwa domowego bez względu na ilość mieszkańców, ilość zużytej wody czy też powierzchnię mieszkania.

Która z możliwych do wyboru metod będzie najbardziej sprawiedliwa?
Gorąco zachęcamy mieszkańców Gminy Pilica do wzięcia udziału w sondażu.
Wypełnioną ankietę proszę zwrócić do Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy w terminie do 10 maja 2012r. pokój.12 „Kancelaria”.
Swoją opinię można również wypełniając ankietę na stronie internetowej  www.pilica.pl .
Termin zbierania ankiet: do dnia 10 maja 2012 r.



BURMISTRZ  MIASTA I GMINY
PILICA

czytano: 3435 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2012-04-12 08:12:57

Ostatnio dodane aktualności

Linki

  • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
  • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
  • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
  • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
  • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Samorząd Województwa Śląskiego
  • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

  • IMG-20201207-WA0006
  • IMG-20201207-WA0007
  • IMG-20201207-WA0005
  • IMG-20201207-WA0004
  • IMG-20201207-WA0003
  • IMG-20201207-WA0002
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy