Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

"Przerwany marsz..." - obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Strona główna » Aktualności » "Przerwany marsz..." - obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

 „Przerwany marsz …” pod takim hasłem w wielu szkołach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/20. Akcja ta polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.  

Zaplanowana na pierwszy dzień szkoły akcja miała być okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. 

 Spotkanie o takim charakterze i z okazji 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej odbyło się w naszej szkole w dniu 10 września.  

Zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Stanisława Toborowicz, Pani  Wiesława Kret, Panowie Czesław Szwej, Henryk Szota i Marian Ogonek oraz Pani Monika Kotnis, wnuczka zmarłego Bronisława Janusa odznaczonego Orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Przybyli goście mimo, że w dniu wybuchu II wojny światowej mieli kilka lat, a po jej zakończeniu byli rówieśnikami wielu naszych młodszych uczniów to przekazali nam cenne wspomnienia z tamtych czasów. Opowiadali swoje przeżycia, których doznali bezpośrednio, ale także wspominali przekazy swoich rodziców i dziadków.  

Spotkanie było niesamowitym doznaniem historycznym i patriotycznym. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wspomnień z czasów wojny, opowieści o dramatycznych losach rodzin naszych gości. Goście przynieśli ze sobą pamiątki rodzinne - świadectwo szkolne z czasów wojny w języku niemiecki, artykułu prasowe itp. Pani Monika Kotnis wzbudziła duże zainteresowanie historią swojej rodziny, która za ukrywanie Żydów została wymordowana, jak również Niemcy spalili całe ich domostwo. Cudem przeżył Pan Bronisław ze swoim ojcem przebywający w tym czasie poza domem. Za pomoc Żydom dziadek p. Moniki otrzymał Order Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i inne odznaczenia, które mogliśmy podziwiać. Dopełnieniem spotkania było śpiewanie patriotycznych piosenek w wykonaniu chóru szkolnego jak również gra na harmonijce ustnej Pana Czesława Szweja. 

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspaniałe ciepłe spotkanie, które było niezapomnianą lekcją historii …  

Jak mówił Papież Jan Paweł II "Naródktóry nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” 

 

czytano: 1384 razy

źródło: sp3dzwonosierbowice.pl

data dodania: 2019-09-12 09:50:39

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy