Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Śladami Królowej Elżbiety z Pilczy

Strona główna » Aktualności » Śladami Królowej Elżbiety z Pilczy

W dniach 17-19 października uczniowie klas I i II liceum ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w związku z obchodami 600-lecia koronacji patronki szkoły – Królowej Elżbiety z Pilczy. Celem było odwiedzenie miejsc związanych z życiem i działalnością królowej.

Pierwszego dnia licealiści odwiedzili Łańcut, drugą obok Pilczy siedzibę Elżbiety. To właśnie tam król Władysław Jagiełło oświadczył się Elżbiecie. Co prawda dawny zamek  Pileckich już nie istnieje, jednak uczestnicy wycieczki mogli poznać miasto, w którym często przebywała i zwiedzić wspaniały pałac Lubomirskich, kolejnych właścicieli Łańcuta.

Drugi dzień wycieczki był typowo turystyczny. Nie można było przepuścić okazji obejrzenia Bieszczadów w pełnej, jesiennej krasie. Po przyjeździe do Soliny uczniowie zobaczyli największą w Polsce wodną zaporę, a następnie odbyli rejs statkiem po jeziorze Solińskim, gdzie mieli okazję podziwiać urzekające krajobrazy. Kolejnym celem były wyższe partie gór i wejście na połoninę Wetlińską. Przed oczyma wycieczkowiczów roztoczył się niesamowity widok Bieszczadów w pełnym słońcu, ozdobionych wszystkimi kolorami jesieni.

Trzeci dzień spędzono na zwiedzaniu Sanoka, królewskiego miasta. Zwiedzający zobaczyli między innymi miejsce, w którym stał kościół św. Michała Archanioła – miejsce ślubu Elżbiety i Władysława. Niestety, nie dotrwał on do naszych czasów. Archeolodzy zaznaczyli jedynie zarys jego fundamentów. Następnie uczestnicy wycieczki pojechali zobaczyć ruiny zamku Sobień, w którym Piotr Kmita wyprawił dla królewskiej pary ucztę weselną. Ze szczytu zamkowego wzgórza, na którym strzępiły się resztki murów roztoczył się przed nami niesamowity widok rozlanego szeroko Sanu w otoczeniu kolorowych gór. Nic dziwnego, że w tym pięknym miejscu Elżbieta i Władysław spędzili pierwsze kilka dni swojego małżeństwa. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie słynnego sanockiego skansenu, w którym podziwiano drewnianą architekturę zabudowań stworzonych przez zamieszkujących kiedyś te okolice ludów – Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian. Pełna wrażeń wycieczka dobiegła końca, jednak poznane miejsca i usłyszane informacje na długo pozostaną w sercach i pamięci jej uczestników.

Dariusz Jaworski

czytano: 1019 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2017-10-31 09:31:11

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Rezyliencja a poziom odczuwanego stresu
 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • IMG-20201207-WA0006
 • IMG-20201207-WA0007
 • IMG-20201207-WA0005
 • IMG-20201207-WA0004
 • IMG-20201207-WA0003
 • IMG-20201207-WA0002
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy