Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

PILICZANIE W PARYŻU

Strona główna » Aktualności » PILICZANIE W PARYŻU

Symbol Paryża - Wieża Eiffla
PILICZANIE W PARYŻU

      W dniach od 18 do 22 września 2010 odbyła się wycieczka Klubu Emerytów i Rencistów w Pilicy, popularnie nazywanego Klubem Seniora, do Paryża. Celem podróży było poznanie stolicy Francji, jej najpiękniejszych miejsc i największych zabytków.

       Zwiedzanie Paryża Piliczanie rozpoczęli od symbolu Francji – wieży Eiffla. Program zwiedzania obejmował gotycką katedrę Notre Dame, kaplicę Sainte – Chapelle, która uważana jest za perłę architektury gotyckiej, Muzeum Średniowiecza, Pałac Inwalidów z grobowcem Napoleona, Łuk Triumfalny. Ważnym punktem podróży było zwiedzanie Luwru, gdzie Piliczanie mogli zetknąć się bezpośrednio z arcydziełami sztuki światowej, takimi jak Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, Kodeks Hammurabiego i wieloma innymi oraz Muzeum d’Orsay z bogatym zbiorem dzieł francuskich impresjonistów. Miłym akcentem wycieczki było przejście przez Ogrody Tuileries, spacer słynną aleją Champs Elysees oraz wieczorny rejs statkiem po Sekwanie. Nie mogło zabraknąć i polskich akcentów. W czasie wizyty w Panteonie, gdzie spoczywają zasłużeni dla Francji, uczestnicy wycieczki odwiedzili kryptę, gdzie pochowana jest Maria Skłodowska – Curie wraz z mężem. Na cmentarzu Pere – Lachaise oddano hołd wielkiemu Polakowi – Fryderykowi Chopinowi. Urok starego Paryża uczestnicy mogli odczuć w dzielnicy artystów – Montmartre, natomiast łyk nowoczesności zaczerpnęli w dzielnicy biznesu i sztuki awangardowej - La Defense.

       Z pewnością niezapomniane dla wszystkich uczestników okazało się spotkanie z ks. Józefem Musiałem – wieloletnim wikariuszem kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i Jana  Ewangelisty w Pilicy, proboszczem i budowniczym kościoła w Wierbce, a obecnie duszpasterzem polskiej parafii św. Genowefy w Paryżu.

       Wycieczka do Paryża oczarowała jej uczestników, zasiała podziw dla tego urokliwego miasta, obudziła wspomnienia. Było to możliwe także dzięki pani przewodnik – Sabinie Zychowicz, która z wielkim zaangażowaniem starała się zaszczepić w uczestnikach miłość do Paryża i jego zabytków.

czytano: 14994 razy

źródło: pilica.pl

data dodania: 2010-10-13 16:10:29

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • DSC_0081
 • DSC_0080
 • DSC_0077
 • DSC_0121_1
 • DSC_0119
 • DSC_0113
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy