Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kalendarz

Goście z Gütersloh w Pilicy

Strona główna » Aktualności » Goście z Gütersloh w Pilicy


Goście z Gütersloh w Pilicy  


Już po raz 4 nasza szkoła wzięła udział w wymianie polsko-niemieckiej z uczniami ze szkoły "Janusz Korczak Gesamtschule" w Gütersloh. Polskich gimnazjalistów wspierali: Pani Karina Fryc, Pani Katarzyna Wyrodek oraz Pan Daniel Szczechla. Natomiast niemieckim uczniom towarzyszyli: Pan Michał Erne oraz Pani Julia Mues.
Wszyscy uczestnicy wymiany byli otwarci  na nowe doświadczenia i znajomości. W środę Pani Fryc i Pan Szczechla pojechali na lotnisko po niemiecką grupę. Kiedy dotarli pod mury naszej szkoły, wszyscy radośnie wybiegliśmy, aby przywitać naszych partnerów. Rodzice polskich uczestników przygotowali pyszny poczęstunek. Siedząc w szkolnej stołówce, poznawaliśmy nowych kolegów. Pani Fryc przeprowadziła przeróżne gry i zabawy. 
Następnego dnia, po zajęciach integracyjnych przedstawiających naszych partnerów, pojechaliśmy do Auschwitz. Wszyscy zachowywali powagę i szacunek dla ofiar terroru faszystowskiego. W drodze powrotnej zachowywaliśmy ciszę i poddaliśmy się refleksjom.
W piątek odbyła się lekcja języka polskiego z Panią Barbarą Cieślik. Zajęcia były niezwykle interesujące. Po ich zakończeniu poszliśmy na lekcję języka angielskiego, prowadzoną przez Panią Agnieszkę Gucwę. Graliśmy w bardzo ciekawe gry. Po skończonych zajęciach udaliśmy się pieszo na zamek w Smoleniu pod opieką pani Wyrodek i pana Szczechli. Popołudnie spędziliśmy z naszymi partnerami w dowolny sposób.
Sobota i niedziela pozostały do naszej inicjatywy. Część wolnego czasu spędziliśmy razem w Parku Linowym w Podzamczu. Wszyscy wykazali się odwagą, zwinnością i wspierali siebie nawzajem.
Poniedziałkowe zwiedzanie Krakowa pod opieką Pana Szczechli i Pani Gucwy odbyło się w miłej atmosferze. O godzinie 12 wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, a następnie udaliśmy się do restauracji na posiłek. Po długiej wędrówce po Krakowie opowiadaliśmy o swoich wrażeniach.
We wtorek zaczęliśmy dzień od wspólnych zajęć z Panią Szymczyk. Wszyscy na chwilę zmieniliśmy się w projektantów - dziewczęta ozdabiały wg własnego pomysłu torby a chłopcy piórniki. W razie problemów pomocą służyła Pani Magda. Aby przybliżyć partnerom historię naszej miejscowości Pani Maria Lepiarczyk oprowadziła nas po Pilicy i opowiadała o zdarzeniach minionych stuleci. Nauczycielka historii również opowiadała legendy związane z Pilicą. Po powrocie graliśmy w indiacę i siatkówkę z Panem Jakubem Wiewiórą. Wieczorem zorganizowaliśmy duszaki. Mimo że pogoda trochę nas postraszyła, udało się nam je przygotować. W oczekiwaniu na posilek graliśmy w siatkówkę. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas, a duszaki jedliśmy szczęśliwi, lecz nad nami wisiało już widmo rozstania.
Środa była dniem pożegnania w którym kończyliśmy pracę projektową o naszych partnerach i robiliśmy wspólne zdjęcia. Czas rozstania był smutny i niektórzy bardzo go przeżyli.
Był to wesoły, miło spędzony czas i mamy nadzieję że utrzymamy kontakty z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


Autorki: Wiktoria Wolańska i Martyna Pietrasik, klasa III b

czytano: 843 razy

źródło: zspilica.edu.pl

data dodania: 2017-06-14 18:55:55

Ostatnio dodane aktualności

Linki

 • Gazeta Nasze Miasto i Gmina Pilica
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiksa Jakość powietrza i informowanie
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
 • Samorząd Województwa Śląskiego
 • www.biznes.gov.pl

Urząd Miasta i Gminy Pilica
ul. Żarnowiecka 46A, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 351 04
e-mail: urzad@pilica.pl

 • DSC_0081
 • DSC_0080
 • DSC_0077
 • DSC_0121_1
 • DSC_0119
 • DSC_0113
Tagi:
Gmina Pilica o powierzchni 13889ha położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Północna część gminy zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy